Lista projektów:

Stowarzyszenie Przy-Stań w Swobnicy

Ilość oddanych głosów: 892

Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

Swobnica Banie


Zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej w Swobnicy

ikona - kwota grantu

grant 30 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Planowane jest wykonanie muralu na budynku przy boisku sportowym , budowa dużego paleniska i grilla ogniskowego tzw. trójnóg, zakup ławek parkowych do wypoczynku, zasadzenie dużej ilości drzewek zielonych, zakup 3 lamp solarnych w celu oświetlenia terenu rekreacyjnego. Jednym z najważniejszych zabytków w Swobnicy jest Zamek Joannitów z XIV w. z 30 metrową wieżą widokową i pięknym parkiem oraz XIII wieczny Kościół. Cała miejscowość znajduje się pośród licznych jezior i lasów. Stowarzyszenie w ramach dofinansowania chce promować region jak i zabytki w interesujący sposób wykonując profesjonalny mural nawiązujący do wartości historycznych, przyrodniczych wsi Swobnica. Nieopodal budynku przebiega ścieżka rowerowa, która podnosi atrakcyjność miejsca rewitalizowanego i zwiększa szanse na jego wypromowanie jako atrakcyjnego turystycznie. Dotychczas realizowano projekty na terenie zamku, niestety ze względu na trudności techniczne na terenie zamku( brak wody, prądu), logistyczne (brak parkingu i łatwego dojazdu) stowarzyszenie nie mogło w pełni zrealizować celów statutowych, dlatego też dzięki uprzejmości wójta Gminy Banie i przekazaniu budynku po klubie piłkarskim pod patronat stowarzyszenia, organizacja będzie mogła realizować więcej działań na rzecz lokalnej społeczności. Stowarzyszenie ma na celu stworzenie miejsca do rekreacji dla każdego odwiedzającego Swobnicę jak i pragnącego wyciszyć się w strefie relaksu mieszkańca. Ogromne palenisko z pięknym widokiem na zachód słońca, dodatkowo ławeczki i lampy solarne w stylu parkowym zachęci do korzystania z tego miejsca. Mieszkańcy będą mieli swój zielony zakątek, gdzie będą mogli integrować się z innymi oraz poczuć miejski komfort dobrze zagospodarowanych parków, przyjaznych środowisku i mieszkańcom. Projekt będzie realizowany w 5 etapach zgodnie z harmonogramem.

Cel projektu

Celem projektu jest zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej w miejscowości Swobnica, w miejscu gdzie znajduje się duże boisko sportowe wraz z murowanym budynkiem po klubie piłkarskim, poprawienie estetyki miejscowości, promowanie współczesnego malarstwa wieloformatowego. Potrzeba zagospodarowania wynika z braku miejsca do bezpiecznego spędzania czasu wolnego i integrowania się mieszkańców. Bliskość jeziora i ścieżek rowerowych sprzyja rozwojowi danych terenów na bardziej atrakcyjne, służące społeczności. Teren od 2020 r. został objęty patronatem przez stowarzyszenie Przy-Stań w Swobnicy. Organizacja ma na celu rewitalizację terenu i zwiększenie dostępności walorów wsi do użytkowania przez mieszkańców oraz odwiedzających turystów. Obok działki znajduje się ścieżka rowerowa, z której korzysta dużo turystów jak i mieszkańców Gminy Banie. Dzięki realizacji grantu tj. budowa paleniska, zakup ławek, zakup drzewek, zakup lamp solarnych oraz namalowanie muralu nawiązującego do historii regionu stowarzyszenie będzie mogło rozwijać swoje działania w centralnej części wsi angażując większą ilość mieszkańców i zachęcając ich do korzystania z walorów terenu zielonego dotychczas nieużytkowanego właściwie. Swobnica zyska miejsce, z którego będą mogli korzystać osoby w każdym wieku. Wieś liczy ok 600 mieszkańców , dlatego liczymy na zaangażowanie 50 % społeczności. Mural przyciągnie uwagę przejezdnych turystów i zainteresuje historią regionu. Z dużego paleniska wykonanego w zacisznym miejscu z widokiem na zachodzące słońce będzie mógł korzystać każdy z mieszkańców jak i grupy zorganizowane (palenisko pomieści ok 15 osób w jednym czasie). W wakacje ruch rowerowy jest wysoki i korzysta ze ścieżek dość duża grupa ludzi (dziennie w dni robocze ok. 50 osób.), ze względu na duży teren zielony będzie też możliwe rozbicie namiotu przez turystów będących w trasie. W najbliższej przyszłości planowane jest postawienie tablic historycznych o Swobnicy, obok wejścia na teren zagospodarowania przestrzeni rekreacyjnej. Teren jest położony daleko od drogi głównej co zwiększa bezpieczeństwo organizowania wydarzeń plenerowych. Stowarzyszenie Przy-Stań w Swobnicy liczy 10 członków, dzięki realizacji grantu stowarzyszenie stanie się liderem w działaniach społecznych co znacznie wpłynie na pozytywny odbiór wśród mieszkańców gminy i zachęci ich do angażowania się w tego typu działania a stowarzyszenie zwiększy grono ludzi chętnych przystąpienia do członkostwa, działających na rzecz lokalnego rozwoju. Zakup 3 lamp solarnych działających za pomocą energii słonecznej oraz zasadzenie ok 60 drzewek będzie doskonale rozwijało poczucie troski o najbliższe otoczenie wśród mieszkańców i promowało postawy proekologiczne.

Opis korzyści

Grant skierowany jest do ok. 600 mieszkańców wsi Swobnica, z czego 80 % będzie w stanie korzystać z tego miejsca po zagospodarowaniu. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu Region będzie wyróżniał się na tle okolicznych miejscowości w powiecie niebanalną, atrakcją turystyczną , promującą Swobnicę jako miejsce z pięknymi walorami przyrodniczymi, historycznymi , jako miejsce aktywnych społeczników z tradycjami. Mural przyciągnie uwagę swoją barwnością i nawiązaniem do historii, położony w tle drzew i pięknej murawy budynek zachwyci i zaciekawi nie jednego turystę przejeżdżającego ścieżką rowerową. Palenisko z dużym siedziskiem w stylu górskim, ułożony w półkole, skierowany na piękny zachód słońca nad wsią zapewni mieszkańcom idealne miejsce do relaksu i spotkań integrujących. Dzięki wyjątkowemu ułożeniu, również będzie atrakcyjny dla turystów. Postawienie ławek parkowych i lamp solarnych stworzy klimat prawdziwego zakątka ciszy i spokoju. Zasadzone odpowiednio drzewka nie tylko wypromują ekologiczne postawy i czyny społeczne ale ochronią przed warunkami pogodowymi oraz dadzą wyciszenie osobom korzystającym z zakątka. Stworzone miejsce zachwyci niebanalnym zagospodarowaniem z uwzględnieniem sztuki jako formy przekazu. Stowarzyszenie Przy-Stań w Swobnicy zyska nowe miejsce do realizacji działań promujących Swobnicę, zaspokajając tym samym potrzeby kulturalne mieszkańców. Gmina Banie mimo ciekawych zabytków nie bryluje wśród rozwoju turystycznego w woj. zachodniopomorskim, dlatego też organizacja małymi krokami chce wprowadzać zmiany i pracować nad zwiększeniem atrakcyjności turystycznej Gminy i promować ją szerzej.

Logo Inicjatywy Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa BOSMAN używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.