Lista projektów:

Fundacja Zachodnia

Ilość oddanych głosów: 225

Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

Puszcza Bukowa nad jez. Szmaragdowym Szczecin


Kierunek Bosman

ikona - kwota grantu

grant 30 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Projekt polega na promowaniu sportu olimpijskiego jakim jest bieg na orientację. W tym celu zostaną zamontowane na terenie Puszczy Bukowej trzy stałe trasy biegowe z różnym stopniem trudności i zaawansowania. Na każdym punkcie kontrolnym (drewnianym słupku) zostaną zamontowane tabliczki z logo Bosmana, Fundacji Zachodnia i Lasów Państwowych, oraz “lampion” - biało czerwony kwadracik z numerem punktu, a także perforator, który będzie wykorzystywany do potwierdzania obecności na danym punkcie kontrolnym. Bieg na orientację jest sportem olimpijskim polegającym na przebyciu wyznaczonej trasy od punktu do punktu wg mapy. Przejście trasy potwierdzane jest na karcie startowej za pomocą perforatorów, które są przymocowane do słupków z punktem. W takich biegach liczy się dokładność przebycia trasy i umiejętności orientacji w terenie. Pragniemy, aby nasze działanie przyczyniło się do promocji aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również do wypromowania w naszym regionie tego sportu. Zostaną także przygotowane i udostępnione mieszkańcom za pomocą strony internetowej mapy trzech tras o różnych stopniach trudności, co pozwoli na swobodne korzystanie z nich przez społeczność lokalną. Dodatkowo na początku tras zostanie postawiona tablica informacyjna wraz z mapą Puszczy Bukowej, z zaznaczonymi punktami tras BnO.

Cel projektu

Celem projektu jest propagowanie turystyki pieszej, wspieranie i promocja kultury fizycznej, a także promocja zdrowego trybu życia wśród społeczności lokalnej. Pragniemy stworzyć lokalne miejsce rozwoju niedocenianego sportu, jakim są biegi na orientację, budując infrastrukturę poszerzającą możliwości spędzania wolnego czasu na terenie Puszczy Bukowej. Dodatkowo Projekt ma na celu uczczenie 40 rocznicy powstania Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, która przypada na 4 listopada 2021 i promocję korzystania z tego kompleksu leśnego.

Opis korzyści

Według bazy stałych tras biegów na orientację (zielonypunktkontrolny.pl) w całym województwie Zachodniopomorskim są jedynie 3 stałe trasy biegów na orientację. Fundacja Zachodnia, mająca na celu m.in. wspieranie procesu rozwoju fizycznego młodego pokolenia zdecydowała się poprawić tą złą sytuację w naszym regionie, umożliwiając uprawianie sportu, którego trening niesie za sobą liczne korzyści. Lasy wokół Szczecina, mimo wielu atutów, nie są naszym zdaniem na miarę swoich możliwości wykorzystywane w promocji turystyki i krajoznawstwa, jak i promocji zdrowia i zdrowego trybu życia. Zauważamy aktualnie u osób młodych, studentów spadek zainteresowania aktywnością na świeżym powietrzu. Ponadto młode pokolenie często ma niewielki wybór aktywności związanych z aktywnym spędzaniem czasu na dworze, nie wybierając równocześnie tego typu aktywności w czasie wolnym. Zjawisko to spotęgowała sytuacja epidemiczna, za sprawą której ograniczone do minimum, a okresowo wręcz wyłączone, zostały dostępne do tej pory możliwości aktywnego i rozwojowego spędzania czasu wolnego. W odpowiedzi na ten problem Fundacja Zachodnia proponuje udostępnić obiekt zapewniający zarówno nieformalnym grupom rówieśniczym, jak i podmiotom zapewniającym organizację wydarzeń nową formę pożądanej aktywności. Uważamy ponadto, iż możliwość biegów na orientację w dowolnym czasie nakłoni większą część społeczeństwa, aniżeli jedynie środowisko akademickie do poznawania lasów państwowych i przyrody, oraz spowoduje zwiększenie zainteresowania edukacją leśną i turystyką regionu. Natomiast zwiększenie zainteresowania sportem, jakim są biegi na orientację spowoduje naszym zdaniem wzrost liczby ludzi żyjących zdrowym stylem życia i stałym dbaniem o kulturę fizyczną ciała. W czasie realizacji projektu od początku pragniemy współpracować z Nadleśnictwem Gryfino (Lasy Państwowe) oraz Zielonym Punktem Kontrolnym, który jest bazą wszystkich tego typu tras do biegów na orientację w Polsce. Planujemy także organizację przynajmniej corocznych zawodów biegowych dla środowiska akademickiego oraz zachęcenie innych podmiotów, takich jak lokalne kluby sportowe, by również korzystały z powstałej infrastruktury zarówno w małych grupach, jak i organizując większe wydarzenia. Pierwszym tego typu wydarzeniem będą zawody biegów na orientację dla uczelni wyższych z terenu Gminy Miasto Szczecin organizowany w ramach tego projektu, a będący finałem jego promocji w październiku 2021.

Logo Inicjatywy Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa BOSMAN używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.