Lista projektów:

Stowarzyszenie Wywrotka

Ilość oddanych głosów: 896

Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

Szczecin (ul. Wodna + ul. Grabowa), Gryfino, Stargard (szczegóły w opisie projektu)


Kajakowy Eko Patrol & Trashmageddon - Eko "Wywrotowcy" sprzątają rzeki i lasy regionu

ikona - kwota grantu

grant 30 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

W ramach grantu, Stowarzyszenie Wywrotka chce kontynuować rozpoczęte w latach ubiegłych działania w postaci Kajakowego Eko Patrolu i Trashmageddonu. Planowane jest przeprowadzenie co najmniej trzech akcji sprzątania rzek z udziałem mieszkańców. Nowością w tym roku będzie fakt, iż większość akcji odbędzie się poza Szczecinem, gdzie do tej pory się odbywały. W planie jest przeprowadzenie jednego Kajakowego Eko Patrolu na terenie Szczecina, zaś dwóch pozostałych w Gryfinie i Stargardzie lub okolicach. Chcemy w ten sposób po pierwsze pokazać, że śmieci w wodzie i jej okolicy nie znajdują się tylko w Szczecinie, ale też innych miastach oraz zachęcić mieszkańców innych miast do udziału we wspólnym sprzątaniu i zainspirowaniu ich do podejmowania własnych aktywności mających na celu poprawę stanu środowiska. Możliwe jest też zorganizowanie powyższych akcji w innych lokalizacjach jeśli pojawią się problemy np. z dostępem do kajaków lub wywozem śmieci. Druga edycja Trashmageddonu ponownie została zaplanowana w Szczecinie. Tym razem planowaną lokalizacją będzie Puszcza Bukowa i okolice słynnej sztucznej Groty. Miejsce to jest szczególne z uwagi na wyjątkową wartość nie tylko przyrodniczą, ale też historyczną. W miejscu tym znajdują się bowiem pozostałości po dawnej kolejce, która niegdyś wywoziła urobek z pobliskiej kopalni kredy, która została zalana i w ten sposób powstało Jezioro Szmaragdowe. Dodatkowymi walorami jest dosyć wymagający teren, który stanowić będzie dodatkowe wyzwanie i atrakcję dla uczestników, którzy poza zbieraniem śmieci, będą musieli także z nimi wyjść z wąwozu czy przeczołgać się przez kilkudziesięciometrowy tunel. W miejscu tym oczywiście nie brak śmieci, które dzięki organizacji zawodów zostaną posprzątane w ramach sportowej rywalizacji. Zarówno z Kajakowego Eko Patrolu jak i Trashmageddonu powstaną profesjonalne filmy i relacje zdjęciowe, które poza walorami promocyjnymi, pełnić będą rolę materiałów edukacyjnych.

Cel projektu

Projekt posiada dwa główne cele, które chcemy osiągnąć. Pierwszy i najbardziej oczywisty to oczyszczenie wód i lasów z kilku ton śmieci. Nasze dotychczasowe akcje w dwóch poprzednich latach pokazały, że miejsca te są niestety zaśmiecone w niewyobrażalny dla wielu ludzi sposób. Do realizacji tego celu chcemy zaangażować lokalną społeczność (łącznie ok 80 uczestników) za pomocą atrakcyjnych działań łączących w sobie różne formy aktywności jak bieg, spacer, pływanie kajakiem połączone z przygodą i adrenaliną, czyli innymi słowy łączące ze sobą przyjemne z pożytecznym. Jak pokazały nasze wcześniejsze działania, tego typu formuły akcji sprzątania sprawdzają się najlepiej. W zeszłym roku, realizując podobne działania udało się w ten sposób zebrać ponad 6,5 tony śmieci, wśród których nie brakowało bardzo nietypowych odpadów jak kabina prysznicowa, sedes, lodówki, zderzaki samochodowe, grille, wózki dziecięce i wiele innych. Takie ilości śmieci oraz przedmioty, których nikt by się nie spodziewał pozostawionych w rzece czy lesie szokują opinię publiczną, która w ten sposób, także przy pomocy mediów i filmów z naszych działań, dowiaduje się o ogromnej skali problemu związanego z zaśmiecaniem przyrody. Właśnie w ten sposób chcemy osiągnąć drugi cel projektu, którym jest edukacja ekologiczna mieszkańców. O tym, że tego typu działania się sprawdzają świadczyć mogą miłe wiadomości jakie otrzymywaliśmy od ludzi, którzy zainspirowani naszymi działaniami, sami zaczęli sprzątać okolice podczas rodzinnych spacerów. To chyba najlepszy dowód na to, że nasze działania to coś więcej niż tylko zbieranie śmieci. To budowanie poczucia wspólnej odpowiedzialności za nasze środowisko, w którym żyjemy i które nas otacza.

Opis korzyści

Działania prowadzone w ramach projektu kierowane będą do wszystkich mieszkańców Szczecina, Polic, Gryfina, Stargardu, Goleniowa oraz okolicznych miejscowości. W sposób bezpośredni uczestnikami projektu będzie łącznie ok. 80 osób. (30 os – Kajakowy Eko Patrol + 50 os. Trashmageddon). Ilości uczestników w Kajakowym Eko Patrolu uwarunkowana będzie przede wszystkim od ilości kajaków dostępnych w danych lokalizacjach lub dowozie (max. 10 kajaków na przyczepie). Z kolei liczba uczestników Trashmegeddonu została ustalona na poziomie 50 osób. Jest to odpowiednia ilość, która zapewni komfort zabawy i rywalizacji. Liczba uczestników wszystkich działań dostosowana została także do panujących w tym czasie w roku ubiegłym obostrzeń epidemicznych, które w podobnym wymiarze prawdopodobnie będą obowiązywały w bieżącym roku. Dzięki realizacji kolejnych edycji Kajakowego Eko Patrolu i Trashmageddonu, Pomorze Zachodnie, poza wymiernymi efektami w postaci czystszej przyrody, zyska atrakcyjne dla mieszkańców działania łączące w sobie sport, rekreacje, adrenalinę, przygodę oraz ekologię. Obie akcje mają szansę stać się markami na stałe wpisanymi w kalendarz eko wydarzeń regionu.

Logo Inicjatywy Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa BOSMAN używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.